STANDARDY OCHRONY DZIECI PRZED KRZYWDZENIEM
W MIEJSKIM PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM NR 6 „MODRACZEK” W STAROGARDZIE GDAŃSKIM
WPROWADZENIE:
Standardy ochrony dzieci uznajemy za konieczny element funkcjonowania naszego przedszkola.Nasza placówka troszczy się o dobro każdego dziecka,zabezpiecza personel oraz dba o swoją reputację. Większa świadomość zagrożeń pozwala nam efektywnie zapobiegać zagrożeniom, a w konsekwencji skuteczniej tworzyć środowisko wolne od czynników,które mogą doprowadzić do naruszenia praw dziecka. Standardy dają pracownikom jasność w zakresie zachowań niedozwolonych względem dzieci,jak również w przejrzysty sposób informują o oczekiwanej reakcji w przypadku obaw o ich bezpieczeństwo.
STANDARDY
Standard I POLITYKA
MPP6 „Modraczek” ustanowiło i wprowadziło w życie „Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem”.Dokument ten zawiera wytyczne dotyczące przeciwdziałaniu naruszania praw dzieci,tworzenia środowiska bezpiecznego i przyjaznego dzieciom oraz działań podejmowanych w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa dzieci.
1.Polityka dotyczy całego personelu zatrudnionego w MPP6 „Modraczek” w Starogardzie Gdańskim.
2.Organ zarządzający przedszkolem zatwierdził Politykę,a za jej wdrażanie i nadzorowanie odpowiada dyrekcja przedszkola.
3.Dyrekcja przedszkola wyznaczyła osobę odpowiedzialną za monitoring realizacji Polityki. Rola,zadania oraz kwalifikacje tej osoby są jasno określone.
4. Polityka ochrony dzieci określa:
a.zasady bezpiecznej rekrutacji personelu
b.sposób reagowania przedszkola na przypadki podejrzenia, że dziecko doświadcza krzywdzenia i zasady prowadzenia rejestru interwencji
c.zasady bezpiecznych relacji personel-dziecko i dziecko-dziecko
d.zasady bezpiecznego korzystania z internetu i mediów elektronicznych
e.zasady ochrony wizerunku i danych osobowych dzieci
5. Polityka jest promowana wśród całego personelu,rodziców i dzieci poprzez działania edukacyjne i informacyjne.
Standard II PERSONEL
MPP6 „Modraczek” monitoruje, edukuje i angażuje swoich pracowników w celu zapobiegania krzywdzeniu dzieci. Wszystkie osoby pracujące z dziećmi lub działające na ich rzecz w MPP6 „Modraczek” maja dostęp do szkoleń nadających kompetencje niezbędne do zapewnienia dzieciom ochrony i przeciwdziałania zagrożeniom. W przedszkolu wprowadzono zasady bezpiecznej rekrutacji pracowników oraz bezpiecznych relacji personelu z dzieckiem.
1.W ramach rekrutacji personelu mającego podjąć pracę z dziećmi prowadzona jest ocena przygotowania kandydatów.
2.MPP6 „Modraczek” uzyskało o każdym członku personelu dane z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym , informacje z Krajowego Rejestru Karnego oraz oświadczenia o niekaralności.
3. Określone są zasady bezpiecznych relacji całego personelu przedszkola z dziećmi wskazujące, jakie zachowania są w placówce niedozwolone, a jakie pożądane w kontakcie z dzieckiem.
4.Przedszkole zapewnia swoim pracownikom podstawową edukację na temat ochrony dzieci przed krzywdzeniem i pomocy dzieciom w sytuacjach zagrożenia w zakresie:
a. rozpoznawania symptomów krzywdzenia dzieci
b. procedur interwencji w przypadku podejrzeń krzywdzenia
c. odpowiedzialności prawnej pracowników placówki zobowiązanych do podejmowania interwencji
d. procedury „Niebieskiej Karty”
5.Cały personel pedagogiczny pracujący z dziećmi i ich opiekunami/rodzicami jest przygotowany do edukacji:
a. dzieci na temat ochrony przed przemocą i wykorzystywaniem
b. opiekunów/rodziców dzieci na temat wychowania dzieci bez przemocy oraz chronienia ich przed przemocą i wykorzystywaniem
6.Personel pedagogiczny dysponuje materiałami edukacyjnymi dla dzieci i dla rodziców oraz aktywnie je wykorzystuje.
Standard III PROCEDURY
W MPP6 „Modraczek” funkcjonują procedury zgłaszania podejrzenia oraz podejmowania interwencji w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dziecka. Wytyczne zawarte w procedurach regulują działania personelu, pozwalają uniknąć rozproszenia odpowiedzialności, wspierają uważność na dobrostan dziecka i zmniejszają ryzyko niezgłoszenia niepokojących sygnałów mogących doprowadzić do dalszego krzywdzenia dziecka.
1.MPP6 „Modraczek” wypracowało procedury, które określają, jakie działania należy podjąć w sytuacji krzywdzenia dziecka lub zagrożenia jego bezpieczeństwa ze strony personelu przedszkola, członków rodziny, rówieśników i osób obcych.
2.Przedszkole dysponuje danymi kontaktowymi lokalnych instytucji i organizacji ,które zajmują się interwencją i pomocą w sytuacjach krzywdzenia dzieci(policja, sąd rodzinny, centrum interwencji kryzysowej, ośrodek pomocy społecznej, placówki ochrony zdrowia) oraz zapewnia do nich dostęp wszystkim pracownikom.
3.W placówce na gazetkach ściennych w szatniach i korytarzach zamieszczone są informacje dla rodziców na temat możliwości uzyskania pomocy w trudnej sytuacji, w tym numery bezpłatnych telefonów zaufania
Standard IV MONITORING
MPP6 „Modraczek” monitoruje i okresowo weryfikuje zgodność prowadzonych działań z przyjętymi standardami ochrony dzieci. Ewaluacja przyjętych standardów umożliwia sprawdzenie stopnia znajomości zasad i procedur, pozwala rozstrzygnąć ewentualne niejasności we wprowadzonych regulacjach oraz skutkuje aktualizacją zapisów zgodnie z bieżącymi potrzebami dzieci.
1.Przyjęta „Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem” jest weryfikowana zgodnie z Ustawą z dnia 28 lipca 2023r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy co najmniej raz na dwa lata ze szczególnym uwzględnieniem analizy sytuacji związanych z wystąpieniem zagrożenia bezpieczeństwa dzieci.